CIGAN_I_V_AFRIKE_CYGAN-(dni_cyg_teatra_2016)

Дні ромського театру в Україні

Спільний проект  ГО Національно-культурне об’єднання «Амала» і Київського циганського академічного театру «Романс» 

Культурні надбання кожної нації – це безцінний скарб всієї людської цивілізації. Збережена та примножена протягом багатьох тисячоліть, культура становить унікальну історичну пам’ять кожної сучасної держави, забезпечує духовний зв’язок минулих, сьогоднішніх та майбутніх поколінь.

Сучасні економічні кризи, інфляція, ідейний хаос, релігійні конфлікти,  політичні, сепаратистські, «бурштинові» та інші  війни в Україні,  нажаль, не виправдовують відсутність чітких державних кроків з відродження  культури, що  призвело до помітного занепаду суспільної моралі, втрати моральних цінностей, зміни світогляду від первинних основ духовного розвитку до безвідповідального споживання матеріальних благ, посилення соціальної байдужості, апатії та  агресії.

Маючи надію  на те, що  культура України   розвиватиметься  надалі в багатомовному  середовищі культур національних меншин,    виникає  гостра потреба  ромській культурній еліті не «просити у держави милостиню», а зробити власний  гідний внесок у  виховання національної  і соціально-класової толерантності як можливості  уникати в подальшому   соціальних і громадянських  конфліктів.  Використання засобів свого  культурного потенціалу  для утвердження  свободи слова, совісті, формування  в суспільстві іміджу  громадянства української держави як спільного дому для всіх, хто в ньому живе, відкритого для всебічних контактів з  усім цивілізованим світом,  сьогодні   є найбільш актуальним.

В арсеналі творчих доробків єдиного в Україні професійного  ромського театру «Романс»  є одна з найпопулярніших  вистав «Циган і в Африці циган», створена на засадах  поєднання народних українських і ромських  традицій,  музики, хореографії та усної народної творчості. Її показ у віддалених  від столиці  регіонах  дасть змогу  українській спільноті   краще  зрозуміти особливості ментальності ромської  нації через призму спільності  духовних надбань  та традицій, усвідомити незаперечний  факт  етнічного  розмаїття України.

Організація і проведення Днів ромського театру з  виставою  «Циган і в Африці циган» планується     в  4   регіонах  найбільш компактного проживання ромів.  Найкращі театральні майданчики  України зголосилися надати   сцену  для проведення заходів    в період з 4 по 24 вересня 2016 р.  згідно графіку.

Проект не є комерційним. Адже значна частина коштів від проданих квитків буде спрямована на благодійні цілі місцевим ромським громадам, форма яких  буде    узгоджено  з  ромськими лідерами  в регіонах. Це  придбання літератури, шкільного приладдя,  сценічних атрибутів для ромських творчих колективів, дитячих  іграшок, спортивного інвентарю, тощо.

Яку проблему намагатимуться вирішити автори проекту?

Уповільнення розвитку ромської  культури в період економічної кризи у зв’язку з неможливістю залучення державних коштів та коштів меценатів,  мінімальна  увага  суспільства до культури національних меншин  на фоні сплеску  україномовної патріотичності –  проблеми, що виникли «вчора», плюс традиційні як то, прояви ксенофобії  та  негативне  відношення до ромів,  до сих пір залишаються  поза увагою держави і спільноти. Відсутність послідовних кроків, спрямованих на стабілізацію та підтримку  якогось  конкретного  економічного, соціального і, тим більш  культурного сектору,   змушують нас «варитись у власному соку», замість того щоб об’єднатись і гідно жити в мирному спільному домі. Ще важче достукатись до серця і розуму пересічного українця, щоб той зрозумів, що Україна теж наш дім, і якщо ромам  притаманна інша ментальність, це не означає, що ми громадяни іншої держави.

Проведення Днів ромського театру в Україні не лише  допоможе втримати позиції,   завойовані єдиним в Україні  державним  театром «Романс»,  який для ромської спільноти є  взірцевим представником кращих зразків власної культури, а й допоможе  широкому колу громадськості  отримати більш чітке, неспотворене забобонами, уявлення про унікальність, багатогранність та високу цінність ромського мистецтва, яке бентежило і надихало не одне покоління  світових класиків та інтелігенцію.

Театр «Романс»  і НКО «Амала» протягом багатьох  років намагаються доводити суспільству та владі, що ромська етнічна спільнота з її численними проблемами,  заслуговує поваги і толерантності, адже її унікальне, аутентичне мистецтво  пропагує  перш за все моральні людські цінності і  є  інструментом порозуміння, впливу на підвищення самосвідомості нації та її інтеграції в сучасний культурний, економічний та соціальний простір.

У 2015  році театр «Романс»  «випустив у світ»  виставу – народну музичну комедію «Циган і в Африці циган». Робота була високо оцінена  членами Спілки театральних діячів, критиками, журналістами. На цій «хвилі»,  проаналізувавши дуже позитивний  вплив вистави  на столичного  глядача  і його підвищений інтерес до ромського  театру в цілому,  проектна пропозиція  є перспективною, а її реалізація ефективною в плані позитивного впливу на підвищення свідомості  та толерантності в українському суспільстві. Автори проекту впевнені у тому, що реалізація проекту підвищить   цінність  власних    традицій  благодійності, доброти, взаємної допомоги, які змалечку виховуються в  кожній ромській родині.  Побачити, зрозуміти і, можливо, змінити на краще ставлення суспільства до ромів, дає можливість саме мова театру, де через пісню, музику, хореографію, звичні  ритуали та характери героїв  глядачу  передається  ментальність народу. Нехитра, музична, істинно-народна комедія «Циган і в Африці циган», тема добросусідства і дружби, в якій відтворено   сторінки   власного  життя  і традицій –  один з засобів, що розкриває ромську ментальність  і підтримує прагнення змінити світ на краще.

В реалізації проекту беруть  участь:

Крикунов Ігор Миколайович – керівник проекту,  керівник НКО «Амала», художній керівник ромського  театру «Романс», режисер –постановник вистави, народний артист України (тел. 050 502 82 82)

Яценко Світлана Георгіївна – менеджер проекту,  заступник директора  театру  «Романс»,    спеціаліст з театрального маркетингу (тел. 097 537 51 07)

Резон Надія Степанівна – PR – менеджер проекту (тел. 096 445 04 75)

В  реалізації проекту на умовах договорів про спільне проведення заходів беруть участь:

 1. Закарпатський (Ужгород) обласний український музично-драматичний  театр     Імені братів Юрія-Августина та Євгена Шерегіїв, директор  Марюхнич Василь Васильович
 2. Херсонський обласний  академічний  музично-драматичний  театр  ім. М.Куліша, генеральний директор  Книга Олександр Андрійович
 3. Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії, директор Берсон Микола Семенович
 4. Кременчуцький міський Палац культури ім. Петровського, директор Ситник Сергій Михайлович   
 5. Палац культури міста Комсомольськ, директор Меренков Олександр Васильович
 6. Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В. Василька, директор заслужений працівник культури України Прокопенко Валентина Михайлівна
 7. Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки, директор Павлів Микола Васильвич
 8. Закарпатський (Мукачеве) обласний державний драматичний театр, директор Шутюк Юрій Степанович
 9. Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка, генеральний директор Мойсієнко Сергій Михайлович
 10. Черкаська обласна філармонія, заступник директора Степанова Валентина Михайлівна
 11. Житомирська обласна філармонія ім. С. Ріхтера, генеральний директор Даценко Петро Харитонович

Чи буде користь від проекту?

Користь від проекту, його  короткотривалі та довготривалі цілі  закладено  в самій  ідеї  проведення циклу  заходів  –  «Дні ромського театру в Україні». Адже на пострадянському просторі  повністю  зруйновано  практику  обмінних  театральних  гастролей, яку підтримувало і координувало Міністерство культури України. Як місцеві театри, так і глядачі опинились в культурному вакуумі, який не дає змогу знайомитись з національними  театральними школами, їх досягненнями  і творчим розвитком.

Знаходячись всередині соціального життя, людина іноді  не може побачити це життя зі сторони. А, отже  не може розгледіти проблеми, які накопичуються в процесі самого цього життя. Роль подібного дзеркала в суспільстві виконує театральне мистецтво. Іноді людям потрібна «швидка театральна допомога». І театр може давати таку можливість в режимі реального часу.

Тож кожен глядач, який матиме можливість відвідати виставу  ромського театру «Циган і в Африці циган»,  отримає емоційний заряд, тому що там  він  знайде тільки  позитив, тому що  саме через справжнє мистецтво,  що пропагує   загальнолюдські  цінності, виховується все добре і красиве. Відвідавши  виставу  глядач  зможе отримати  відповіді на свої життєві питання, і якщо після перегляду  він  замислиться  над якимось питанням, це означатиме, що театр спрацював  на результат. Бо театр є відображенням життя, почуттів, переживань, міркувань і мріянь. Така вона роль театру в духовному житті суспільства.