Український боксер ромського походження Іван Циня після срібла на Чемпіонаті світу готується до наступних поєдинків. Та інші новини ромської громади у випуску проекту Chiriklo.

В ефірі ромський проект Chiriklo у програмі «Ранкова Хвиля». У цьому випуску новини із Закарпаття, Львова, Одеси, Броварів та Івано-Франківська.

16-річний український боксер ромського походження готується до поєдинків в Одесі

Ромський хлопець Іван Циня — юна зірка боксу. У серпні 2016 року Іван привіз срібло Всесвітнього чемпіонату з тайського боксу і вже готується до наступних поєдинків, які пройдуть цієї зими. Іван тренується в одеському клубі «Капітан». Наш колега Федір Кондур поспілкувався з юним чемпіоном.

Іван Циня: Мій тренер — Дубов Максим Іванович, заслужений майстер спорту України, переможець різних міжнародних змагань. В серпні я був на Чемпіонаті світу по юніорам (до 17 років) в Таїланді. Там зайняв друге місце — на жаль, у фіналі мене засудили з представником Росії, злили бій.

Федір Кондур: Як вас зустрічали в Одесі?

Іван Циня: Зустрічали нас дуже тепло, був мер, всі тренери. Сказали, що для першого разу це дуже непоганий результат, треба рухатись вперед.

Федір Кондур: Що сказали ваші рідні?

Іван Циня: Сказали не засмучуватись, не зупинятись на цьому, а рухатись тільки вперед. Ми вже зробили розбір польотів після Чемпіонату світу, тренер сказав, що будемо дивитись, де ми недопрацювали, де він недопрацював. Влітку наступного року буде ще одна поїздка на Чемпіонат, вже востаннє як юніор. А потім тільки по дорослих виступати.

Радниця ОБСЄ з питань рома відвідала Закарпаття і Львів

З 22 по 25 листопада в ужгородській обласній адміністрації відбулось обговорення стану реалізації Стратегії та інтеграції ромів в українське суспільство та подальших кроків для вирішення проблем ромського населення в Закарпатській області. На зустрічі були присутні Міріам Каролі, старша радниця ОБСЄ з питань рома та сінті, співробітники контактного пункту з питань рома та сінті Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ), заступиця голови Міжвідомчої робочої групи при кабінеті міністрів з питань виконання плану заходів щодо Стратегії захисту та інтеграції ромів в українське суспільство та представники ужгородської ОДА.

Учасники обговорення також відвідали ромські поселення та школи в Ужгороді, Холмоці, Береговому, Мукачевому. Окрема зустріч з представником Коаліцій ромських організацій «Стратегія 2020» відбулась у Львові. Слухайте більше у випуску.

Освітяни працюють проти упереджень щодо ромських дітей-переселенців. Протистояння кібернасильству у середовищі підлітків

«Попередження  насильства  щодо дітей та створення безпечного, доброзичливого та вільного від насильства середовища в навчальних закладах» — так називалась масштабна конференція, яку 25 листопада організували Міністерство освіти і науки разом з Жіночим консорціумом України. Про явище кiбербуллiнгу — насилля з використанням цифрових технологiй — на конференції доповідала фахівчиня з інформаційних технологій Інституту соціальних досліджень імені О. Яременка Анна Шведова. Слухайте більше у випуску.

«Поліфонія культурного різноманіття» в Івано-Франківську

До Міжнародного дня толерантності в Івано-Франківську відбулася низка подій під загальною назвою «Поліфонія культурного різноманіття». Ініціатива молодіжної організації «СТАН» зібрала активістів з різних регіонів України, в тому числі представників етнічних та релігійних спільнот та активних переселенців. Тренінг тривав майже тиждень. Учасники з Дніпра, Жмеринки, Івано-Франківська, Києва, Львова, Мелітополя, Маріуполя, Сєвєродонецька, Павлограда, Херсону, Чернівців та Чернігова ініціювали серію мистецьких інтервенцій та дискусії про права людини, цінність культурного різноманіття у суспільстві, діалоги «жива бібліотека». А також стали співучасниками перформансу Анотона Романова «Мапа ідентичності».

Один з ініціаторів Ярослав Мінкін розповів Chiriklo, що у заходах взяли участь гості з ромської організації «Амаро Кхер» у Павлограді: «Участь ромських акивістів у заходах проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України» відкрила потаємний для більшості громадських діячів світ рома. Кертулай Огли та його доньки стали не лише прикладом, вони допомогли розробити кілька локальних діалогових ініціатив та ініціювати глобальну дискусію про інклюзивну демократію та участь ромської громади у прийнятті рішень на рівні міст та регіонів України». Слухайте більше у випуску.

Над випуском спільного проекту ромського радіо Chiriklo та «Громадського радіо» працювали Ольга Веснянка, Федір Кондур і звукорежисер Андрій Іздрик.

Спільний Ромський Проект Chiriklo на Громадському Радіо