Подібні ініціативи

в Європі вже існує низка спеціалізованих ромських медіаресурсів в країнах балкано-карпатського регіону, Швеції, Нідерландах, Іспанії, Росії. Передусім це друковані, інтернет-медіа (відео аудіо), радіо FM-діапазону. Більшість з них орієнтована суто на ромську аудиторію.

Концептуально більш широко спрямованим на макросуспільство є радіо «Patrin», у партнерстві з яким, радіо «Chiriklo» хоче внести свій внесок у скорочення відстані між ромами і неромами, долати негативні стереотипи, дискримінацію та сегрегацію. Нідерландське ромське медіа розпочало свою діяльність як двомовне ромсько-англiйське періодичне видання «Patrin» (у перекладі з ромської «листок»), яке виходило друком і поширювалося в Європі, Північній і Південній Америці та Австралії в 1991 р. У 1992 р. були створені перші радіопрограми «Patrin», які транслювались на державному радіо. З 2009 року Патрін розміщується SALTO Амстердам як незалежне ромське радіо з програмами на ромській, англійській на інших мовах. З 2013 року Радіо Patrin є членом EBU (Європейський мовний союз), Євробачення і EBU Рома Task Force Group.

Ведучі

Офіційни голоси радіо: Орхан Галюш та директор ромського радіо «Chiriklo» Федір Кондур. Ведуча новин та авторських інтерв»ю Ольга Веснянка. Ведуча та диктор журналіст Ірина Ткаченко та історик Наталія Зіневич. Запрошуємо журналістів до співпраці, зокрема в рамках пратнерства з іншими ЗМІ. Ми розробляємо волотерські і стажистські форми взаємодії та партнерські проекти з іншими ЗМІ, НГО та держустановами й органами місцевого самоврядування.

Місія Радіо

Базовими характеристиками цього медіапроекту є те, що це недержавний, некомерційний, неполітичний медійний ресурс. Радіо «Chiriklo» має місію надати голос ромам, поширювати інформацію про безпеку, здоров’я і права людини, етнонаціональну політику та окремі державні програми, зокрема Стратегію інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року (прийняту в 2013 р.), щоб представити різні заходи та ініціативи, використовуючи нові технології, щоб сприяти ромській спільноті в розширенні прав і можливостей, полегшенні спілкування і взаєморозуміння на рівні України та ЄС.
Планується широке залучення небайдужих поціновувачів ромської культури до участі в різноманітних проектах ромського радіо. Команда ромського радіо прагне, аби інтернет-радіо стало місцем для комунікації між цікавими людьми і для народження нових ідей.

Програми

Новини

Цiкаве

Інтерв’ю з Земфирою Кондур на всеукраїнському ТБ

Наш колега Зола Кондур, з Києва була гостею  українського ТБ (Майдан ТБ) 15.10.2014. Серед інших предметів, вона говорить про документальну стрічку  «Зламана Тиша».

JFF_8_programska_knjizica_Page_29_Image_0001

«Зламана Тиша” – документальна стрічка, в якій її ведучий, радіо-репортер Орхан Галюш, намагається зрозуміти, що сталося з сінті та рома в роки Другої світової війни. Він боїться, що історія повторюється у сучасній Європі. Тому всі сінті та рома навколо потерпають від дискримінації, вони виключені з  суспільства. Як 12000000 Європейських сінті та рома відповісти на це? Що  знають про свою власну історію? Чому вони не говорять про це? Чому тиша? Щоб отримати відповіді, Орхан Галюш подорожує Німеччиною та Польщею, щоб поговорити з тими, хто втратили рідних, з очевидцями та іншими. Він виявляє істотні відмінності між своїм народом і «Гадже» («інші»), та шукає шляхи для доброго, мирного співіснування та порозуміння.

Режисер Боб Ентропії; Кореспондент: Орхан Галюш

Iнтерв’ю