Нападники — «місцева мафія», коментує правозахисник з Харкова Євген Захаров. Він каже, що мотив етнічної ненависті слід враховувати

Нове щодо трагедії у Вільшанах на Харківщині. Напад на місцевих ромів, включно з вбивством одного з лідерів громади, тепер розслідують у Києві. Слідчі ще у Харкові розглядали мотив ненависті щодо ромів. Про це розповів директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Він каже, що інтереси потерпілих представляють двоє адвокатів – Володимир Глущенко з громадської приймальні і адвокатка з Центру стратегічних справ Наталія Охотнікова.

Завдяки зверненню правозахисників до Генпрокуратури, справу щодо підозрюваного екс-голови селищної ради Вільшан, нині депутата Харківської обласної ради Олексія Литвинова спершу передали з районної прокуратури до обласної у Харкові. Правозахисникі і потерпілі висловлювали занепокоєння, що на районному рівні справу можуть «зам’яти».

«Ті, хто влаштували цю стрілянину, це така собі місцева мафія. Можна сказати, що ця стрілянина була наслідком ворожнечі, це було організовано заздалегідь. Можна застосувати статтю 161 Кримінального кодексу», — зауважує правозахисник Євген Захаров.

Саме врахування мотиву ненависті вимагали ромські активісти, які на початку червня пікетували обласну прокуратуру.

Євген Захаров каже, що добре знає село Вільшани. Там, за його словами, понад 10 тисяч мешканців. Місцевих ромів — близько 150 осіб, всі соціалізовані, живуть осідлим життям, працюють. На питання, чому так важливо визначити мотив ненависті у цьому нападі на ромів села, Захаров каже, що інакше знов продукуються негативні стереотипи щодо ромів:

«Завжди, коли до ромів здійснюються незаконні дії, все розслідування зводиться до нуля. І, як каже правозахисник, мотив етнічної ненависті намагаються приховати. Він упевнений, якщо такий мотив є, його потрібно побачити та адекватно оцінити».
Також у цьому випуску слухайте про те, що:

жебракам в Одесі хочуть допомогти повернутися до нормального життя;

керівника Циганського театру Володимира Карафетова відзначили почесним званням.

Над випуском працювали Ольга Веснянка, Федір Кондур, звукорежисер Андрій Іздрик. Ромський проект Chiriklo на Ранковій Хвилі є спільним продуктом Ромського радіо «Chiriklo» та «Громадського радіо». Більше про життя ромів можете слухати на сайті радіо «Chiriklo».

Акція за справедливе правосуддя щодо вбивства ромського лідера // Фото: Микола Бурлуцький

Акція за справедливе правосуддя щодо вбивства ромського лідера
Фото: Микола Бурлуцький