На Одеському міжнародному кінофестивалі показали французький фільм про ромський народ. Стрічка «Принци між людьми» (Франція, 2017) брала участь у конкурсі європейських документальних фільмів.

Як сказано в анотації, «слідуючи вигинами Дунаю, зустрічаємо ромів – найчисельнішу меншину Європи».

Картина Стефана Краснянського – поетична оповідь про культуру ромського етносу, просякнута музикою, духом свободи та нестримною жагою до життя.

 4Режисер Стефан Краснянський зі своїм музичним гуртом Soundwalk Collective виступав на престижних сценах та фестивалях, видав альбом (Before Music There is Blood). Він народився в Парижі, тоді як його тато – в Одесі.

Режисер каже, що фільм піднімає тему міграції, яка є такою близькою його родині. Фільм частково знімали і в Одесі і на Одещині. На показі були й ромські родини з Одещини, зокрема одна з героїнь документальної стрічки — ромська дівчинка.

А ще зауважує, що ромський народ є дуже мирним, адже роми ніколи не вбивали за свою територію.

Один з глядачів у залі – український кінорежисер В’ячеслав Бігун поділився враженнями:

«Зала була майже повною, це історія ромського народу. Таке враження, що було б непогано зняти таку стрічку 3про український народ. Чудова операторська робота, дуже атмосферний фільм. Підкупило й те, що дуже щиро виказані історії, про подорожі різних персонажів, я думаю такий фільм доходить прямо до сердець глядачів. Відчуття, що кіно було знято на плівку, таке відчуття спицифічної краси! Це дуже красиво виглядає. Добре підібрані герої, там є поети і митці — дуже колоритні».

Ще однією героїнею кіно, за словами режисера, є ромська музика. Саме вона надихнула музиканта Стефана Краснянського на створення цієї картини:

«Все почалося після того, як я по радіо почув прекрасну ромську музику. Вона не залишила мене байдужим. Потім я почав цікавитися ромською культурою».

«Принци між людьми» – його режисерський дебют.

Додамо, що режисер сказав, що коли вперше приїхав до Одеси, то 2по-справжньому відчув себе вдома. А у Франції у нього такого відчуття не виникало.

У документальній програмі Одеського міжнародного кінофестивалю на загал змагалися 8 фільмів. Серед них і українські картини: «Головна роль» Сергія Буковського і «Війна химер» Анастасії і Марії Старожицьких.

Журі документальної програми очолював арт-директор фестивалю Docudays UA, режисер і сценарист Роман Бондарчук. Він сам свого часу зняв документальне кіно про ромів Закарпаття — «Ромська мрія». Золотий Дюк за найкращий європейський документальний фільм отримав Сергій Буковський за роботу «Головна роль».

Також у цьому випуску слухайте про те, що:

— Справу щодо вбивства дівчинки у Лощинівці розглядатимуть у серпні;

— у Павлограді мають облаштувати «Ромський сквер».

Над випуском працювали Ольга Веснянка, Федір Кондур, звукорежисер Андрій Іздрик.

Ромський проект Chiriklo є спільним продуктом Ромського радіо «Чірікло» та «Громадського радіо», більше про життя ромів можете слухати на сайті радіо «Чірікло».

1