Міжнародний день ромів цього року гучно відзначали у регіонах країни. У квітні проходить чимало заходів на ромську тематику.

Зокрема в Ужгороді пройшов святковий концерт в обласному муздрамтеатрі. Там згадали історію дати.

Була хода і масові гуляння в місті, дитячий футбольний турнір у районі Радванка.

У центрі міста готували бограч, виступали роми з Підвиноградова та Королева у різнобарвних костюмах, які вперше приїхали на свято до Ужгорода.

Як повідомляє журналіст програми «Романо Джівіпен» каналу «Тиса-1» Віктор Човка, голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль звертався з вітальним словом до присутніх, відзначив, що «роми — особлива нація, яка не маючи своєї держави, не асимілювала і не втратила своєї мови».

На Одещині традиційно відзначали дату у школах, там де мешкає значна ромська громада, як-от у Нерубайському. Ромський посередник Максим Джум, який спеціально приїжджав з Одеси для участі у заходах, розповів, як пройшло свято:

«Свято пройшло на дуже високому рівні, бо було задіяно багато ромської молоді. Взагалі цей проект очолила Віта Кобзарь, яка є працівницею Одеського ромського правозахисного центру і саме вона, як молода ромка займалася організацією цього свята. Допомогли вчителі та директор цієї школи, було багато батьків-ромів у залі, дівчатка були в національному вбранні, концерт був побудований на номерах самих ромів.

Велика подяка вчителю музики, який підготував декілька номерів ромських хлопчиків і дівчаток, які презентували співи, декламування віршів і ромські танці й ромська і неромська молодь приїжджала подивитися на це дійство».

Максим Джум зауважує, що у Нерубайському багато ромського населення і є, як він каже, два неінтегрованих табори.

Саме з цих таборів залучили дітей, молодь і батьків.

У школі на Одещині // Фото: Вита Кобзарь

У школі на Одещині
Фото: Вита Кобзарь

У Павлограді на Дніпропетровщині ж виступав дует «Бахтале», на святковий захід організація «Амаро Кхер» запрошує не лиш ромську громаду, говорить керівник організації Кертулай Огли:

«Ми завжди проводимо відзначення до Міжнародного дня ромів, щороку концерт і щороку звітуємося, що зробила організація за рік. Приходять наші рома і всі жителі Павлограду. Читаються ромські поезії, і не тільки. Присутні українці, люди різної національності. В нас немає такого, якщо це день ромів, нібито тільки роми мають бути присутніми. З усіма підтримуємо дружні відносини у місті».

Кертулай Огли згадує успішні акції в місті, наприклад, як на День св. Миколая роздавали подарунки дітям, теж не лише з ромських родин.

День ромів у Павлограді // Фото:

День ромів у Павлограді
Фото: «Амаро Кхер»

У Харкові пройшов з нагоди свята міжнаціональний флешмоб. Влаштували концерт за участі ромських та українських артистів, а також виконували Гімн України ромською та українською мовами.

Флешмоб у Харкові // Фото: Наталія Бурлуцька

Флешмоб у Харкові
Фото: Наталія Бурлуцька

Ромський проект Chiriklo є спільним продуктом Ромського радіо «Чірікло» та «Громадського радіо», більше про життя ромів можете слухати на сайті радіо «Чірікло».

Кликните здесь, чтобы добавить текст